Küçükten Büyüğe Anadolu’dan Balkanlara Projesi

Türkiye Ulusal Ajans tarafından desteklenen ”Küçükten Büyüğe; Anadolu’dan Balkanlara” projesi çerçevesinde gençlerimiz Bosna Hersek’te idiler.

Gençlerimiz Bilge Kral Aliya İzetbegoviç’in mirası Bosna Hersek’in tarihini, kültürünü ve yaşantısını yerinde görme imkanı buldular. Proje içerisinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle beraber Bosna Hersek ile alakalı önemli veriler elde ettiler.

Proje içerisinde;

T.C. Saraybosna Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Başkatip Sn. Recep Kosker ve Sn. Büyükelçimiz Haldun Koç Beyefendilerden ”Türkiye-Bosna Hersek İlişkileri” adlı sunumu dinleyip, tanışma ve sohbet etme fırsatı buldular. Program sonrasında proje koordinatörümüz M. Taha Topçu tarafından Sn. Büyükelçimize plaket takdim edildi.

Proje ekibimize ev sahipliği yapan Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Kültür Merkezi’nde; Ziraat Bankası Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş, Yunus Emre Enstitüsü Bosna Hersek Müdürü Mehmet Akif Yaman, TİKA Bosna Hersek Koordinatör Yardımcısı Enver Resuloğulları, Saraybosna Büyükelçiliği Basın Müşaviri Ömer Çetres gibi Bosna Hersek’te hizmette bulunan Türk görevlilerimizin yanında, Bosna Hersek’te yetişmiş Bilge Kral Aliya İzetbegoviç’in ordusunda general olan Şerif Patkoviç UETD Bosna Hersek Temsilcisi ve ”Kurşunların da Rengi Var” kitabının yazarı Amina Seçeroviç Kaşlı ve beraberinde Samir Sibonjic ile beraber seminerler gerçekleştirildi. Bu seminerler çerçevesinde Türkiye’nin Bosna Hersek’te yürüttüğü faaliyetler ve bu faaliyetlerin önemi, Bosna Hersek tarihi, Bosna Savaşı konuları üzerinde konuşuldu. Seminerler ile beraber Bosna Hersek manzaraları ve Bosna savaşını içeren fotoğraf sergisi yapıldı, bu sergi esnasında Türk kültürünü yansıtan lokum ve Osmanlı Şerbeti ikram edildi.

Gençlerimiz seminer ve fotoğraf sergisinin yanında Bosna Hersek’i daha iyi tanıyabilmek maksadıyla başta Mostar olmak üzere, Konjic, Politelj, Blagaj, Jablanica, Vranduk, Travnik şehirlerini gezdiler. Bu şehirlerde başta Osmanlı mirasları olmak üzere birçok eseri ziyaret ettiler.

Gerçekleştirilen tüm bu etkinliklerin yanında Bosna ve Türk dostluğu bir kez daha kurulmuş oldu. Kardeş halkımız Bosna’yı ziyaret eden gençlerimiz çok değerli anılar biriktirerek ülkemize dönmüş oldular.